10-letnia wyprawa na transport zagubionych Bitcoinów warta ponad 100 mln USD

W tym tygodniu przypada 10. rocznica wydarzenia, które ilustruje, jak daleko Bitcoin (BTC) posunął się w ciągu dekady – i niektóre z potencjalnych niebezpieczeństw, których kryptończycy muszą być świadomi.

10 sierpnia 2010 roku użytkownik forum BitcoinTalk kupił BTC 9.000, warte wówczas około 600 dolarów. Ale ten użytkownik omyłkowo stracił kontrolę nad lwią częścią tej kwoty – BTC 8 999 – po nieudanej próbie wsparcia swojego kryptofonu.

Dziesięcioletnie pytanie o zaginiony transport Bitcoinów warty ponad 100 milionów dolarów 102 miliony dolarów
Przy dzisiejszych cenach, te źle ulokowane żetony byłyby warte ponad 104 miliony dolarów.

Niewydane krypto, które zostało przeniesione pod ten adres, nadal wywołuje dyskusję w społeczności kryptońskiej, a wielu entuzjastów kryptoflory zastanawia się, czy zaginione Bitcoiny mogą zostać kiedykolwiek odzyskane.

Dziesięcioletnie poszukiwanie zaginionych Bitcoinów wartych ponad 100 milionów 103 miliony dolarów

W dyskusji na temat Reddita, jeden z użytkowników przyznał się do popełnienia podobnego błędu w przeszłości, wyznając, że „zrobił coś podobnego w latach 2011-12“, umieszczając na nim portfel z około 40 wydobytych bitcoinsów.

Użytkownik napisał,

„Mniej więcej raz w roku kończę trałowanie starego dysku twardego w nadziei, że gdzieś go ukryję. To się nigdy nie dzieje.“

Koledzy Redditors zasugerowali, aby dany użytkownik skorzystał z usług specjalisty od odzyskiwania danych.

„Ja i przyjaciele, którzy byliby właścicielami Bitcoin System, przyjrzeliśmy się odzyskiwaniu danych z kryminalistyki, ale wiele miejsc chciało otrzymać dość wysoką opłatę z góry, kiedy powiedziałem im o sytuacji, lub ogromną kwotę po odzyskaniu danych. Mimo to, w pewnym momencie możemy się na to zdecydować“, odpowiedział plakat.

Inny użytkownik Reddita powiedział, że „zaminował o BTC 30 z powrotem w dzień i stracił go.“

„Wtedy robiłem to tylko dlatego, że myślałem, że to fajne. Ale to nie było nic warte, więc nie obchodziło mnie to.“

Czy ten sam niefortunny wypadek może zdarzyć się dzisiaj? Pewnie nie, bo sieć bardzo się rozwinęła w ciągu 10 lat.

Co więcej, według jednego z uczestników dyskusji, można było temu zapobiec nawet miesiąc później, gdy do sieci dodano nowe koncepcje… we wrześniu 2010 roku.

Uczestnik wyraził swoją opinię,

„Tak w skrócie: [użytkownik BitcoinTalk] stworzył plik z portfelem. Wycofał BTC 9,000 do niego. Zrobił kopię zapasową na pendrive’ie. Potem wysłał BTC 1 na jakiś adres. Portfel automatycznie wygenerował losowy adres Bitcoin’a jako adres zmiany. Teraz jego monety z reszty (8,999 z nich), były w tym nowym adresie reszty, który nie miał kopii zapasowej. Tutaj niestety usunął swój główny portfel, wycierając dysk twardy (myśląc, że ma kopię zapasową). Ale nie miał kopii zapasowej adresu wydania reszty. Więc zgubił monety.“

A teraz, w najbardziej wstrząsającej części. Plakat był kontynuowany,

„To wszystko wydarzyło się w sierpniu 2010 roku, zanim pojawiła się koncepcja portfeli zrobionych z ’nasion‘ lub keystore’u. Miesiąc wcześniej…“

Inny użytkownik zauważył, że ważne jest, aby wiedzieć, że incydent „wyprzedza portfele HD, a także wyprzedza „keypools“.

Ostatni plakat został dodany,

„Ten przykład mógł również odegrać rolę w motywowaniu do wprowadzenia tego ostatniego do Bitcoin Core“. Tak więc, jesteśmy dziś w całkiem dobrym miejscu, gdzie tego typu problem (posiadanie bezużytecznej kopii zapasowej) nie jest już realnym problemem“.

W listopadzie 2019 r. firma Coin Metrics, zajmująca się badaniem rynku kryptograficznego, oszacowała, że w tamtym czasie prawie BTC 183 zostały utracone, podczas gdy założono, że utracone monety przekroczyły BTC 1,5 mln, co obecnie jest warte ponad 17,4 mld USD.